Zumba

Zumba je fenomén v oblasti pohybu, ktorý postupne ovládol celý svet. Kombinuje dynamickú latinsko americkú hudbu a unikátne a exotické tanečné a aeróbne pohyby. Prináša tance ako Salsa, Merengue, Cumbia, Reggaeton, Cha-cha, Samba, Hip-hop Axe, Jive, Bachata a mnohé ďalšie. Je efektívna, založená na princípe intervalového tréningu, ktorý maximalizuje výdaj kalórií, spaľovanie tukov a tónovanie svalov. Choreografie zahŕňajú striedanie rýchlych a pomalých rytmov na princípe vytrvalostného intervalového tréningu s cieľom vyformovať a posilniť celé telo a zároveň spaľovať tuk. Nielenže vďaka nemu spálite až 1000 kalórii, ale posilníte takmer všetky svaly tela. Zameriava sa na svalové partie, ako zadok, nohy, ruky, brucho a ten najdôležitejší sval tela, vaše srdce! Zumba má v sebe určitý neopísateľný druh energie, ktorý vás nabije pozitívnou náladou a myslením.

Nemusíte sa ale báť, že by ste mohli zaostávať! Nezáleží na vašom tanečnom nadaní, toto cvičenie je pre všetkých - mladých, starých, chudých, bacuľatých, ohybných, neohybných. Pri Zumbe je najdôležitejší pohyb a radosť z neho. Základným pravidlom je, že cvičenie sa mení na jednu veľkú párty, počas ktorej sa ľudia usmievajú a zbavujú sa nepotrebných kíl. A na druhej strane, získavajú potrebné endorfíny šťastia a bojujú proti stresu. To všetko za znenia vášnivej a energickej latino hudby. 100% opakovanie pohybov inštruktora sa v žiadnom prípade nevyžaduje, práve naopak každý cvičí tak, aby sa cítil dobre. Spev a rôzne pokriky sú vítané..

Mnohí si myslia, že naučiť sa niekoľko choreografií v priebehu jednej hodiny je príliš ťažké. S týmto názorom musím nesúhlasiť. Každá choreografia sa skladá so základných krokov jednotlivých tancov, ktoré sa často opakujú nielen v rámci jednej choreografie, ale aj v rámci celej hodiny a tak isto aj v nových choreografiách. Na rozdiel od aerobicu, pri ktorom sa vyžaduje kroková pamäť, v zumbe sa kroky choreografie viažu na konkrétnu pesničku a jej jednotlivé časti. Na začiatku sa vám môže zdať, že si ich neviete zapamätať, ale ak vydržíte, kroky sa vám začnú vybavovať samé, hneď ako budete počuť pesničku. Navyše, každá choreografia sa opakuje na hodinách 8 - 10 týždňov. Zatiaľ som sa nestretla s nikým, kto by sa ich nevedel naučiť. Stačia 2-3 hodiny a zábava sa môže začať!!

Ak aj napriek tomu nemáte odvahu prísť na hodinu zumby, práve pre vás prebiehajú 1krát v týždni, vždy v utorok o 18:30 hodiny, cvičenia prispôsobené práve tým, ktorí chcú začať chodiť na zumbu. Choreografie sú totožné s choreografiami na normálnych hodinách, ale je ich podstatne menej a v priebehu hodiny sa viackrát zopakujú, tak, aby ste si ich lepšie zapamätali.

Hodina Zumby sa začína zahriatím tela aeróbnymi cvikmi. Po zahriatí nasledujú asi štvor-až päťminútové „kolá" - jednotlivé pesničky, v ktorých sa miešajú rôzne pohyby. Cvičenie funguje na princípe intervalového tréningu, pri ktorom sa strieda rýchle a pomalé tempo, čo zabezpečuje efektívne spaľovanie kalórií a tukov. Okrem toho, že zažijete zábavu, teda zhodíte nejaké to kilo a navyše si nenápadne formujete postavu. Medzi jednotlivými pesničkami sú krátke prestávky na doplnenie tekutín a vydýchanie. V závere hodiny tanečné choreografie vystriedajú 1-2 posilňovacie choreografie, ktoré sú zamerané na konkrétne svalové skupiny - zadok stehná, brucho, chrbát a ruky. Koniec hodiny je zameraný na vydýchanie, uvoľnenie a ponaťahovanie jednotlivých svalových skupín celého tela.

Na Zumbu nepotrebujete žiadne zvláštne oblečenie, no mali by ste sa v ňom dobre cítiť a malo by sať pot. Postačí vám bežné športové oblečenie. Keďže Zumba dýcha letnou atmosférou, nebojte sa jasných farieb. Čo sa týka obuvi stačia vám klasické ľahké tenisky, v ktorých sa dobre cítite.